Polityka prywatności i regulamin 

Zadzwoń: +48 606 976 500 lub umów się

SweetMint

21 stycznia 2023

Odchudzanie - od czego rozpocząć ?

Według raportu NFZ w naszym kraju wśród osób powyżej 20. roku życia 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn jest otyłych. Dlatego temat odchudzania staje się coraz popularniejszy. Jeśli zastanawiasz się jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie i zdrowo rozpocząć proces odchudzania, i bez efektu jo-jo? Więc jeśli podjęłaś/eś decyzję, że schudniesz to według greckiego powiedzenia

‘’ Dobrze zaczęte jest w połowie zrobione ‘’

Utrata wagi sprawi, że na pewno poczujesz się lepiej, podziękuje Ci za to Twoje serce i inne narządy. Musisz o tym wiedzieć, że odchudzanie zaczyna się nie na talerzu a w głowie - trzeba być gotowym na podjęcie takiego wyzwania, poszukać motywacji do działania, siłę i sprzymierzeńców, aby w tym wytrwać do końca. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie podjąć decyzje o odchudzaniu, odchudzanie wbrew sobie się nie uda.

Zawsze określaj realny cel jaki chcesz osiągnąć – najlepsza sprawdzi się metoda małych kroczków, dzięki której proces odchudzania będzie dużo łatwiejszy.

Zawsze korzystaj ze sprawdzonej wiedzy, ponieważ na temat odchudzania można znaleźć bardzo wiele mitów takich jak np. aby trwale schudnąć trzeba liczyć tylko kalorie i stosować się do restrykcyjnej diety. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ organizm potrzebuje wiele substancji odżywczych, mikro i makroelementów, aminokwasów i witamin a tego dostarcza w pełni zbilansowana dieta dostosowana do Twoich potrzeb, natomiast restrykcyjna dieta pozbawia Cię wielu niezbędnych substancji odżywczych. Może ona również okazać się dietą niedoborową. Taki rodzaj monodiety prowadzi do spowolnienia metabolizmu i szybko pojawia się efekt jojo. Zadbaj o urozmaicone menu. Codziennie jedz produkty z różnych grup, które dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych. Regularność posiłków to kolejny, bardzo ważny aspekt diety odchudzającej – to 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Staraj się nie pomijać posiłków, ponieważ będziesz odczuwać napady głodu. Nie zapominaj o błonniku - wchłania wodę i pęcznieje w żołądku przez to czujemy się dłużej syci. Jelita są w lepszej kondycji, działa oczyszczająco i usuwa toksyczne produkty przemiany materii, ale uważaj - wszystko co w nadmiarze szkodzi, za duża ilość błonnika ogranicza wchłaniane tłuszczów, a zatem i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, i może powodować dyskomfort. Przy spożyciu błonnika wypijaj większe ilości wody. Wprowadź do swojego nowego stylu życia aktywność fizyczną, która sprawi ci przyjemność. Postaraj się ćwiczyć 2-3 w tygodniu ok. 45 min. najlepsze do tego są ćwiczenia aerobowe.

Ważne jest, aby robić to co się lubi. Dlatego nie rób głodówki i restrykcyjnej diety – nie pozbawiaj się witamin i substancji odżywczych. Nie stosuj środków przeczyszczających, biegunka podrażnia układ pokarmowy i zakłóca proces wchłaniania. Pod żadnym pozorem nie kupuj w internecie środków cudownie odchudzających, możesz poważnie sobie zaszkodzić. Więc zacznij już teraz ponieważ są tylko dwie możliwości - robisz postępy albo wymówki.